Nőgyógyászati folyás, fehér folyás




 

Élettani folyás: A hüvely öntisztulása

A hüvelyi folyást mindig kóros folyamatnak tekintjük, pedig a hüvely mirigyei, a méhnyak belsejében levő mirigyek folyamatosan termelnek váladékot. Ennek szerepe a hüvely falának nedvesen tartása, a hüvely öntisztulásának biztosítása. Az élettanilag termelődő váladék távozása során keveredik a lelökődött nyálkahártya sejtekkel, baktériumokkal. Általában fehér vagy halványsárga színű.

Az élettani hüvelyi folyás
Ameddig a hüvelyi folyás mérsékelt, nem viszket, nem hat ingerlően és nem kellemetlen szagú, valószínűleg élettani és szükséges is.
Tudni kell, hogy bőségesebb hüvelyi folyás keletkezik magasabb ösztrogénszint (pl. fogamzásgátló-szedés), stressz és nemi izgalom hatására.
 
Lúgosítás? Savasítás?
Nagyon fontos tudni, hogy míg a szervezetet általában lúgosítani kell ahhoz, hogy egészségesen működjön, addig minden olyan behatás, ami a hüvely savasságát csökkenti, fokozza a hüvelyfertőzés veszélyét. A hüvely savassága biztosítja az ott levő nyálkahártya épségét, így a betegséget okozó gombák, baktériumok nem tudnak ott megtelepedni.
 
 
Kóros hüvelyi folyás

 

Az egyik leggyakoribb ok, amivel nőgyógyászhoz fordulnak a nők, a különféle hüvelyi folyások. Lehet ez egy egyszeri fertőzés okozta panasz, de vannak visszatérő, éveken keresztül múlni nem akaró fajtái is.

A túlzásba vitt higiénia - például gyakori hüvelyöblítés - is felboríthatja a hüvely baktériumflórájának egyensúlyát, és kedvezhet a kórokozó gombák elszaporodásának, a baktériumok megtelepedésének.

A hüvelyi folyás fontos figyelmeztető jel. Nem maga a folyás a betegség, a hüvelyi folyás csak egy tünet. Mindig meg kell keresni és kezelni kell a mögötte meghúzódó okot!
A hüvelyi fertőzések típusos tünetei a hüvelyi folyás és a nemi szervek égő-viszkető érzése.

 

Minden hüvelyi folyás esetén kötelező a nőgyógyászativizsgálat!

Még a legártalmatlanabbnak tűnő hüvelyi folyás mögött is meghúzódhatnak komoly bajok.


Nagyon fontos a hüvelyi folyások kezelése, hiszen elhanyagolt esetekben a fertőzés a méhre és a petefészekre is kiterjedhet, idült kismedencei gyulladást, meddőséget okozhat.

Sohasem szabad elfelejtkeznie arról hogy hüvelyi folyás esetén – amennyiben azt fertőzés okozta -, kezeltesse partnerét is, hogy megelőzhesse a visszafertőződést.

Akiknek gyakori folyása van, bizony elgondolkodnak, vajon miért pont nekik jutott ez osztályrészül.

Tegyük fel kicsit másképpen a kérdést! Mit tudnak azok, akiknek egyáltalán nincs vagy csak nagyon ritkán van hüvelyi folyásuk?

Ennek megválaszoláshoz az egyetlen járható út, hogy felismerje szervezetének azon gyengeségét, ami lehetővé teszi ennek a panasznak a kialakulását.

Erre jó lehetőség a keleti orvoslás módszereinek igénybe vétele, a panaszok, tünetek más szemszögből való vizsgálata.